...
Kes kuulas täna Vikerraadio järjejuttu, see teab, millest räägin.
Tegelikult tahtsin hoopis rääkida nimedest ja nende muutmisest. Sugupuus kaugemaid aegu vaadates paistab see eriti hästi silma.
Oma vanaisa nime ja kirjapilti olen kuulnud/näinud päris mitmes erinevas variandis. Minu jaoks oli ta terve elu vanaisa. Onu Tiit kõlas ka tuttavalt, nii kutsusid teda need, kes polnud ei lapsed ega lapselapsed. Et miks just onu Tiit, mitte lihtsalt Tiit? Vanaisa oli 49, kui mina sündisin, ju siis oli ta noortele lähikondsetele täitsa onu juba ;) Ma ei tea, kuidas teda hüüti, kui ta noormees oli, aga praegu on tema hauakivil hoopis nimi Tiidrik-Jakob.
Vanaema paberite hulgas on alles dokument 1930ndate lõpust, kus kirjas tema uus ja vana nimi. Abielus oli ta selleks ajaks olnud juba kümmekond aastat, nii et see polnud mitte perekonnanimi, mida muudeti. Vanaema võttis endale uue eesnime. Ehk sellepärast, et tema ristinimi oli mehe suguvõsas juba olemas? Vanaisa vennanaine oli ka Klaara.
Ja Tiiu ja Tiit sobivadki palju paremini kokku!
1960ndate algupoolel |
Nad said abielus olla 57 aastat.
Nimejuttu jätkan mõni teine kord, teemaks tuli see seoses igapäevaeluga.... keelatud perekonnanimede nimistu sai täiendusi.
Ma jutustasin küll eesnimedest, aga küll ma jõuan ükskord tagumiste nimedeni ka ;)
Natuke teen juba algust.
Nõuka-ajal oli onu ja onunaise passis ühine perekonnanimi vene keeles kirjutatud erinevalt. Ühel oli täht "s" sõna keskel "c" ja teisel "з". Reisil kuskil NSVL-s oli neil raskusi, et ühte hotellituppa saada. Erinevad nimed, pole abielus, kokku lubada ei tohi.
Mul oli kunagi vastupidi. Juhtumisi oli grupis üks sama perekonnanimega mees, kes polnud mitte minu mees. Meid oleks äärepealt ühte tuppa ja ühte voodisse pandud. Võimalik, et nõuka aeg oli siis juba läbi.
Venelased vist kirjutavad nime nii nagu hääldavad? Mul on nagu meeles. Шекспир? Ma põhjalikumalt ei kontrollinud. Aga vahet pole.
Kui nüüd hommikul kuuldud reisikirja juurde tagasi tulla...
"Hurraaaa Nelli Blaile, hurraaaa!"
Nii lõppes järjejutt "72 päevaga ümber maailma".
Ma kontrollisin üle, kes oli too "Nelli Blai", kuuldud loo minategelane.
Niipalju ma siiski juba teadsin, et kõik see oligi just tema lugu.
Aga täpsemalt.
Nellie Bly (1864 - 1922), ameerika uuriv ajakirjanik.
Tegelikult on see varjunimi, mille ta võttis tolleaegse populaarse laulu "Nelly Bly" järgi.
Tema elu oli ikka tõeliselt põnev ja täis seiklusi. Kõik see mahtus talle antud 58 eluaasta sisse. Ümbermaailmareis, eksperiment hullumajas (ilusa hullu tüdruku juhtum), väljaastumised naiste õiguste kaitseks, lisaks abielu endast 42 aastat vanema mehega. Ka suguvõsa, kuhu ta kuulus, oli päris aukartustäratav.
Ja kui vaadata tema pilti Vikipeedias... milline kaunis naine! Ja milline kaunis riietus.
Mis puutub küülikusse... küüliku vasak tagakäpp pidi õnne tooma.
...
3 kommentaari:
Kunagi usuti tõepoolest, et nõiad saavad end jänesteks muuta ning selle kaitseks kantigi jänesekäppa. Küllap seegi oli õnn, kui nõia käest eluga pääses.
Aitäh vihje eest, leidsin internetist täiesti arvestatava loo antud teemal!
Ja et kuskil isegi müüakse neid käppasid.
Kunagi igatahes arvati, et selline käpp toob endaga lisaks muule vedamistele (nagu raamatu autor ise ka märkas) kaasa parema viljasaagi, suurema lapseõnne ja majandusliku heaolu.
Tähtis ongi usk asjasse ja see toimib! Alati!
Postita kommentaar