pühapäev, 18. august 2013

Mida Rootsist kaasa tuua

...
Kui ma 1989.aastal esimene kord Rootsis käisin, oli küll selline tunne, et kõik, mis poes silma hakkas, oli väärt kaasa toomist.

Ja mul oli palju raha. 

2000 Rootsi krooni on praegugi normaalne summa, tol ajal oli selle raha ostujõud tänasest ikka paar-kolm korda suurem.

Olen vahetult peale oma reisi (nov-dets 1989) kirjutanud:
"Kui minu kahe ja poole kuu palga vastu (80+80+40=200 rbl) anti pärast pikka ja pingsat võitlust välispangast 2000 Rootsi krooni, siis alates 1. novembrist (see on kuu aega hiljem) langes rubla väärtus valuuta suhtes 10 korda ja vahetajad saavad oma 2000 SEK kätte alles siis, kui on lauale panna 2000 rubla. Mina pean selleks 2 aastat tööd tegema ja seejuures kogu raha kõrvale panema. Minu tuttav Rootsis sai palka 8000 SEK kuus. Nagu ta ütles, pole see eriti kõrge palk, aga needsamad 2000 krooni saab tema kätte nädal aega tehtud töö eest."

Tol ajal  võis tõesti kõike kaasa tuua, alates seepidest ja lutipudelitest ning lõpetades peenete napsude ja lahustuva kohviga. 
Meie kaubandusvõrgus  sellist importkaupa ei liikunud.

Mina ostsin endale 100 krooni eest helesinise sooja jope, taaskasutusest, uus kaup oli ikka tunduvalt kallim. Aga jope oli hea, käisin sellega oma 10 aastat, lõpupoole küll ainult puukuurist puid toomas.
Heino ostetud luisk maksis ka 100 krooni, tahtsin kinni maksta, et minu tellimus, aga Heino ei lasknud. Ütles, et see pole minu süü, et tema nii halba kaupa tegi... mina tulin samal päeval oma jopega koju.
...
 
Eelmisel nädalal, kui Rootsis käisin, tõin kaasa paar šokolaadi, 5 topsi tikke (head pikad Rootsi tikud), Kalles kaviari ja Dilli kaviari.


Palju pilte, kus peal mõnusad hetked Stockholmis, Pilvi juures ja Baltic Queen`i pardal.Ja priske ohatise, tasu välistekil veedetud aja eest.

Aga ilus oli!


...

2 kommentaari:

mererohi ütles ...

Mina olen leidnud veel midagi, mida Soomest-Rootsist kaasa tuua - nimelt kookoserasv!
See on tervislik ja tore toode, mis Eestis maksab hingehinda, Rootsis ja Soomes on aga pea kaks korda odavam.
Ja veel on tore asi Marabou piparmündišokolaad!

tegelinski ütles ...

Jätan meelde, sest iga kord tahaks midagi osta... no ei oska :) Mõlemad soovitused sobivad suurepäraselt, aitäh :)