pühapäev, 19. jaanuar 2025

Kuu kahaneb

 ...

#tagantjärele 


16.01.2025

Kuu on poolik.

Jaanuar siis.

Pool ees ja pool taga.

Et kumb pool on parem?

Ei me ette tea, mida teine pool tuua võib.

15 päeva alles ees.

Nii et loodame parimat,

kuigi teinepool võib ka üllatada.

Kõike juhtub.

Aga taevas on täiskuu.

Kahanev täiskuu. 

Varsti on tema ka poolik.

Kumb saab enne otsa,

kalendrikuu või see teine?

Mul on tõsine kahtlus, et jaanuar peab kauem vastu. 

Kuu oli paar päeva varem täis kui jaanuar poole peale jõudis.


...

Veel #tagantjärele.


Laenutasin Krõõdast Õnnepalu "kevad ja suvi ja". 

Iga päev natuke loen.


Veel võtsin neljapäeval raamatukogubussist Eva Koffi "Kirgas uni". Paari-kolme päevaga lugesin läbi. Leidsin sõna epigoonlus.


Korjasin oma loo mustanditest ja otsisin pildi üles. 

Kuu millalgi kuu keskel. 

Paar päeva enne täielikku täiuslikkust.


...

neljapäev, 16. jaanuar 2025

Kes mida sööb

 ...

Nagu juba öeldud, enne kui ajaleht vanapaberisse rändab, tuleb see korralikult läbi  lapata. Hommikukohvi kõrvale ma lugesingi laupäevast Õhtulehte. Artikkel "Põder ja kormoran võivad metsa maha võtta”. Põder ja kormoran... aasta loom ja aasta lind siis.  

Lahe lugemine. 

Sisse kirjutatud ka teised 2025. aasta tegijad*. Juurepess, roossammal, koerakäpp, samblikuöölane ja klibumuld. Ja angerjas.

Pikem lugu siiski põdrast ja kormoranist.


Mul  omad lood! Mitte küll ajaleheväärilised,  aga blogisse kõlbavad ikka ;)

Lapsepõlvemaal kolasid ka põdrad ringi, nii mõnigi kord trehvasime kokku. Vaatasime vastamisi tõtt, mina taganesin ja põder lihtsalt muutis suunda. Eks nad parajad paharetid olid, käisid noores männikus latvu näksimas. 

Suur loom tekitas kohtumisel ikka hirmu küll. Naabrimees Kalme (ma isegi ei tea, oli see ta ees- või perekonnanimi) oli natukene omamoodi vanamees, tema ei kartnud isegi rohelisi mehikesi,  ammugi siis üht neljajalgset. Ükskord oligi nii, et põllul, kus noored taimed alles esimesi eluaastaid nautisid, üks uhke isane põder ampsas isukalt värsket kraami. Kalmel ei mahtunud see hinge, hakkas kätega vehkides põdra poole astuma. Et ajab ära. Natuke aega sai astuda ja ähvardada, siis lasi põder oma sarvilise pea madalale tõrjeasendisse ja hakkas omakorda naabrimehe suunas astuma. Palju pikemate sammudega kui vana Kalme. Vanaema seisis köögi uksel ja vaatas seda pulli pealt. Tema nägi, et asi kisub kriitiliseks, ja asus ergutama. ”Jookse, Kalme, jookse!” Ja Kalme jooksis!

Ma nüüd ei tea, kas ma ikka nägin seda ise pealt või lihtsalt olen lugu mitu korda kuulnud, aga tõenäoliselt ma kohapeal olin. 

Põder, kes nägi, et asi on kontrolli all, keeras tagasi ja maiustas edasi. 


Kormoranid on ka tuttavad. Nad on osanud end päris kehvast küljest näidata. Olen aastaid imetlenud neid viimaseid tunde, kui laev Stockholmile läheneb. Imelised vaated merele.

Aga siis mingil hetkel märkasin, et keegi seal toimetab ja miskit toimub.

Kormoranid**.



Üks lind söövat päevas oma pool kilo kala ja tema väljaheide mõjub tapvalt loodusele, isegi kivid hakkavad lõpuks murenema, rääkimata taimede elust ja ilust.



Ma ei tea, kui palju peaks inimene kormorane sööma, et nende arvukuse vähenemist märgata, aga algust on igatahes tehtud!



Hiiu Leht on kirjutanud terve loo teemal "Pöördumine kormoraniusku ehk viis rooga linnust, keda keegi ei seedi". Seal on natuke statistikat (mulle numbrid meeldivad ;). Võib olla pisut aegunud, aga vahet pole. Täpset arvu nagunii keegi ei tea. Arvan ma.

Viimastel aastatel kütitakse Eestis umbes 700 kormorani. Eesti kormoranide arvukus on 40 000 - 41 000 pesitsevat paari. Kormoranid söövad aasta jooksul ligikaudu 9000 tonni kala.


Kui ühest põdrast saab mitusada latti vorsti, kormoranist kasvõi taldrikutäie lihapalle, siis kolmas aasta tegija - angerjas - on otsesõnu delikatesstoitude nimekirjas. 

Samas, angerja arvukus väheneb ja ta on väljasuremise ohus. 

Ometi teda püütakse ja süüakse.

Ja kiidetakse.

Aga mitte mina! Söön suutäie, kui pakutakse, aga delikatessiks ei pea. 

Selleks on ka kindel põhjus - 1989. aastal, kui laevasõidul Helsingi - Stockholm liinil õhtusöögil olime, alustasin angerjast. Ikkagi tuttava nimega delikatess! Ilmselt tegin söömisega liiga, ja sel ajal, kui teised kaks veel pikalt söömist nautisid, olin mina juba lamavas asendis ja proovisin söödut seedida. No ei olnud hea olla! Takkajärgi võiks muidugi mõelda, et olin merehaige, aga miks ma ikkagi enam angerjast ei hooli? 

Nii nende aasta tegijatega on. 

Tore rohkem tuttavaks saada, omamoodi tegelased kõik. Juurepess pidi igavesti kahjulik seen olema, kuulub pilvikulaadsete seltsi, aga tegelikult on seenpatogeen, mis tapab ja kahjustab puid.

Süüa vist ei kõlba.

...

* pilt on võetud Eestimaa Looduse Fondi FB-lehelt.


** Kormoranid Hauaneemel.

Ireeni foto.


...

pühapäev, 12. jaanuar 2025

Tellijale kingitused

 ...

Juba 90 aastat tagasi oli võimalik endale Eesti Naine koju tellida. 

Ajakiri siis.


Võisid osta ka, aga kui tellisid, said odavamalt.

Üksiknumber 40 senti, aasta tellimus 4 krooni.

Pluss kingitused. Kõik aastatellijad võtavad osa kinkide jagamisest. See vist siis midagi loosimise moodi? Kui jagamisele läheb 300 asja.




Singeri õmblusmasin ja Türgi diivan, kohviserviis ja hõbelusikad, siidipesu ja kaelašalle, täitesulepäid ja rahakotte, hõbesõlgi ja siidisukki. Viimaseid läks jagamisele lausa 200 paari.


Mulle tuli teistmoodi pakkumine. 

Et kui tellid, saad soodukat.

Muidugi ma tellisin. 

Üks ajaleht võib ikka kodus käia.

...

reede, 10. jaanuar 2025

Vähesed võimed

 ...

See on leebelt öeldud.  Kui aus olla, siis tuleks öelda, et võimed puuduvad. Ja kui täpsemalt öelda, siis selgeltnägemises võimetu.

Asi sai alguse juba hommikul. Õieti on asjal eellugu ka. Mul on kaks korda ebaõnnestunud laenutatud raamatu tagastamine kohalikku raamatukokku. Kohalikku selles mõttes,  et mitte Krõõt ratastel, vaid kümmekonna kilomeetri kaugusel pikema ajalooga laenutuskoht. 

Aga hommikul tuli mul mõte. Kuna Kaja raamatukogust sõidab koduteel meie teeotsast mööda, lähen postkastide juurde valvesse. Helistan ette, et kui olen tee ääres ja lehvitan,  siis tehku peatus ja võtku mult vastu raamat koos vabandustega.

Päris pikalt mõtlesin, aga ilm tundub jõhker olema,  küllap teeolud samasugused. Pole ehk hea mõte roolis olijat segada. 

No ja siis oli kell juba liiga palju, et helistada.

Mobiililt aega vaadates nägin, et vastamata kõne. Kõne Kajalt!

Me oleme aastakümned tuttavad. Ja isegi natuke rohkem kui ainult tuttavad. Kuigi läbikäimine hõredaks jäänud, on suhted endiselt soojad. Paar-kolm korda aastas helistame ka,  ja ikka asja pärast. Nüüd olin kindel, et Kaja helistas, et öelda mulle: võta raamat, tule tee äärde, saad mure murtud!

Proovisin kohe tagasi helistada, aga kell oli juba nii kaugel, ilmselgelt liikus inimene juba kodu poole, telefonile ma teda ei saanud. Aga ta helistas ise paarikümne minuti pärast uuesti. 

Ma ei lasknud tal midagi öelda. Ütlesin ise, et tean küll, miks ta helistas, et tulgu ma koos raamatuga teeäärde, kaua ma ikka väärt kirjandust oma käes hoian!

Aga looda sa! Järjekordselt kukkus mu usk, et mul on mõttejõud ja selgeltnägemine!

Kaja naeris ja ütles hoopis, et neljapäeval on raamatukogus üritus, A.P. tutvustab oma uut raamatut. Kui äkki tahan tulla. 

Ikka tahan, Järva-Madise kiriku lugu huvitab mind. 

Aga muidu olen täiega pettunud. Selgitasin Kajale ka, kuidas mu usk enda võimetesse kolinal kokku kukkus.

Järjekordselt ;)


...

neljapäev, 2. jaanuar 2025

Lõhn ja maitse

 ...

Lõikasin hurmaa pooleks, no et pool endale ja pool kaasale. Kokkuhoiupoliitika selline ;) Natuke aega vaikselt nosimist  ja siis kaasa küsis, et kas ma olen kuhugi toidu sisse küüslauku pannud.

?

Aga jõudis kohale! Ma tõesti tükeldasin kaks küünt küüslauku, kui liha ahju panin. Võimalik, et ma ei pesnud nuga ära. Võimalik, et nuga jäi lauale.  Võimalik, et ma sama  noaga lõikasin hurmaa pooleks. Sel juhul on mul seesama nuga käes... et siis oma puuvilja-poole viilude kaupa söömist nautida. Küüslauk? Ma küll mingit maitset ei tunne! 

Nuusutasin nuga, nojah, pisut nagu oleks, et kunagi keegi sellega küüslauku on lõikunud!


Miks mul see paari päeva tagune lugu meenus? Tulin ”Krõõdast” ja ühel teejupil tundsin äkki lehka. Mõnes mõttes tuttav lehk, ükskord oli hiir kuskil varjatud kohas lõksu jäänud. Tookord leidsin ta umbes samasuguse lõhna järgi üles. 

No ma ei arva, et sellel laial lumisel väljal kuskil mõni hiir (või kesiganes) oma otsa oleks leidnud. Lihtsalt peale esimest ja viimast koroona läbi põdemist on mul haistmine kuidagi paigast nihkunud. Tol korral oli mul lõhnataju kadunud, ja kui siis paari nädala pärast tagasi tuli, tundsin mitmel korral ootamatult praetud soolapeki lõhna. Mitte et keegi kuskil pekki praadinud oleks, aju noppis selle kuskilt välja. 

Ilmselgelt peaks see kuuluma testi Tõelised eestlased.

Sa oled soolapekki praadinud... või vähemalt söönud.

Aga kui lõhnast rääkida, tulin raamatukogu-bussist ja mõtlesin, et millele see lõhn vihjas. Ehk peaks koju jõudes kriminulli kirjutama hakkama? 



Või vähemalt lugema. 

Viimast võimalust arvestades tegin raamatut laenutades küll vale valiku, Eva Koffi ”Kirgas uni” tõenäoliselt kriminull ei ole. Aga raamatut valides olid mul teised suunad, lihtsalt mõtlesin, et võtan midagi Eesti* autoritelt. 

Tegelikult ma nüüd juba tean vihje tähendust. Mul on kodus lugemata Hargla ”Oleviste mõistatus”, ilmselgelt kriminull. 

Sõnakuulelik mina, juba otsisin riiulist välja!

...

* 2025 on Eesti Raamatu Aasta.

...

teisipäev, 31. detsember 2024

Veel detsembrit

...

Mõned #detsembripäevapildid veel kaustas.


#detsembripäevapilt 27

Tõelise eestlase testis on mõni oluline küsimus välja jäänud.

No näiteks: kes on kilumannergusse kilu soolanud või vähemalt sealt seest kilu saanud/söönud.

On juhtunud! Nii saamist kui söömist.

Muidugi olen ma lapsepõlve suvedel pigem sellise* mannerguga naabrite juures piimal käinud, sisemaa värk, piima sai tihedamalt tarbitud kui kilusid ja nii oli mõni 2,5-liitrine mannerg hoopis piimamannerguks.

Aga seekord jõulujärgsel ajal sai ehtsat kalameeste püütud-soolatud kilu süüa. Nagu vanad eestlased kunagi.

Mina kraabin kondi seest välja, kaasa vajutab kilu "lihakeha" noaga triibuliseks. 

Ma nüüd ei tea, kumb meist rohkem eestlane on. Aga kilud olid head!


27.12.2024


...

Jõulupuu on jõulupuu, vahet pole, kuusk, nulg või mänd. Algul mõjus võõrana, kui Saaremaal tädi ja tädimehe kodus (ja vist selles samas suures vaasis) suur mägimänni oks jõuluehtes oli. Nüüd olen teadlikumaks saanud: Kihnus on mänd tavaline jõulupuu, nulg jõulupuuna  on Euroopas laialt levinud ja saartel võib ka kadakas jõuluehted kaunistuseks saada.

Mul siis mänd, täpsemalt mägimänd, juba kuues aasta jõulupuuks. Hea lihtne kohe maja kõrvalt oks võtta. Nagunii kipub jääma viimasele minutile või niisama pimeda peale. Okkaid ka ei pudise. Nii et sobib meile hästi, pealegi on lapsukestel kõigil kodus oma jõulupuu, meil võibki olla natuke omamoodi.

 #detsembripäevapilt 26



Aga kunagi oli meil ka kuusk**. Selline ehtne, nii et okkad ikka lõpuks pudisesid.


...

* Pildil olev nõu, arvan ma, on just see nn kilumannerg, millega piima käisime toomas.



...
** Aasta 2014. Siis oli kuusk koduseks jõulupuuks.


...


laupäev, 28. detsember 2024

Muusikaline reis

 ...

Mõisas oli kontsert "Helisev Salzburg".


#detsembripäevapilt 28



Kaunis muusika ja andekad esinejad.

Ja imeline koht Salzburg, mis selle kahe tunni jooksul lausa omaseks sai. Etenduse lõpus ohkas nii mõnigi: sinna ma läheks!

Salzburgi siis.

Tegelikult on linn omamoodi tuttav kõigile, kes on näinud filmi "Helisev muusika"... ja kes ei oleks!

Just Salzburgis filmiti aastal 1965 suur osa sellest filmist.

Kontsert tuletas meelde, mis, kes, millal ja kuidas on seotud selle merepinnast 424 m kõrgusel Salzachi jõe kaldal asuva linnaga. 


Ma ka oleks äärepealt lavakogemuse võinud saada, aga pääsesin, mul õnnestus kooli muusikaõpetaja enda asemel rahva ette suunata. Tõesõna, ma ei taha ega oska esineda! Või ehk oleks õige öelda: kuna ma ei oska, siis ma ei taha.... ja vähe sellest, et esineda (see tähendab ilus ja haarav olla), ma ei oska ei laulda ega tantsida. 
Katrin Lehismets sai enda kõrvale kaks väga hea liikumisega kaasosalist publiku hulgast, pluss ülejäänud saal laulis ja plaksutas kaasa, etteaste tuli neil super-hea välja.

Aga see pole veel kõik. Enne järgmist etteastet käis Katrin mikrofoniga ringi ja küsis, et kui silmad kinni paned, siis milline ilus või soe mälestus sul esimesena meenub. Ma ei kuulnud, mida esimene vastaja ütles, mina olin kohe järgmine.

Ja nii kummaline, midagi kohe meenus. Meenus see, kuidas ema mulle kunagi unelaulu laulis. Tõesti, mul polnud minutitki aega midagi välja mõtlema hakata, just see meenuski. 

Kohe.

Aga laul, mida ta laulis? Ka sellele küsimusele oli kerge ilma pikalt mõtlemata vastata. Tegelikult on neid laule, mida mäletan, päris mitu. Aga kohe tuli meelde "Uinu vaikselt mu lind, ma valvan ju sind..."

Tavaliselt istun ma saalis viimases reas ja püüan mitte silma paista. Seekord juhtus teine rida olema, ja kohe servas. Aga õnneks läks kõik hästi ;)

Laupäeva, 28. detsembril.

...